Licensed to Whitworth University  HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 11/10/2017 09:00 PM
                    Lewis & Clark at Whitworth - 11/10/2017                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth University  'A'                         1:50.34    1:54.09   11  
     1) Galbraith, Hannah SO            2) Siegler, Jamie FR              
     3) Boles, Emma SO                  4) Dressel, Elizabeth SO          
  2 Lewis & Clark College  'A'                             NT    2:01.65    4  
     1) Brandt, Julia M FR              2) Khong, Erin B FR               
     3) Chirayath, Margot C FR          4) Raphael, Alex SR               
  3 Lewis & Clark College  'B'                             NT    2:06.20    2  
     1) DePaepe, Anna JR                2) Preski, Kasia F FR             
     3) Brammer, Lucia M SR             4) Anderson, Grace R FR           
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth University  'A'                         1:32.11    1:36.68   11  
     1) Wilber, Patrick SR              2) Davies, Jake FR                
     3) Schumann, Eben JR               4) Lempert, Owen SO               
  2 Whitworth University  'B'                              NT    1:42.19    4  
     1) Rossmiller, Byron SO            2) James, Blake JR                
     3) Gonzalez, George JR             4) Lempert, Colin SR              
  3 Lewis & Clark College  'A'                             NT    1:44.80    2  
     1) Shepel, Ian A FR                2) French, Miles H SR             
     3) Jackson, Matt SO                4) Raphael, Sam SO                
  4 Whitworth University  'C'                              NT   x1:48.47  
     1) Clark, Brandon A FR             2) Lee, Taylor JR                 
     3) Todd, Tristan SO                4) Melsheimer, Tyler SO           
  5 Lewis & Clark College  'B'                             NT    1:51.73  
     1) Bundenthal, Sam JR              2) Smith, Sam M FR                
     3) Lebovic, Zachary S FR           4) Bergamini, Jack V SR           
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Sabrina M         FR Lewis & Clark             NT   19:00.71    9  
  2 Gibson, Marissa           SO Whitworth                 NT   19:05.32    4  
  3 Kulikowski, Allison       FR Whitworth                 NT   19:20.71    3  
  4 James, Anna R             SR Lewis & Clark             NT   20:15.88    2  
  5 Skaggs, Emily             SO Lewis & Clark             NT   20:26.62    1  
 -- Thompson, Megan           SR Whitworth           18:05.49        DNF  
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grady, Ryan               FR Whitworth                 NT   17:05.59    9  
  2 Bergh, August             JR Lewis & Clark             NT   17:59.06    4  
  3 Butler, Jacob             SO Whitworth                 NT   18:12.49    3  
  4 Bress, Matt               SO Lewis & Clark             NT   18:52.91    2  
  5 Virgin, Ben               SO Lewis & Clark             NT   19:44.30    1  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duran, Sam                SO Lewis & Clark             NT    2:01.41    9  
  2 Chirayath, Margot C       FR Lewis & Clark             NT    2:08.88    4  
  3 Preski, Kasia F           FR Lewis & Clark             NT    2:14.15    3  
  4 Kulikowski, Allison       FR Whitworth                 NT    2:14.19    2  
  5 Washburn, Megan           SO Whitworth                 NT    2:22.36    1  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Jake              FR Whitworth                 NT    1:49.95    9  
  2 Butcher, Andrew J         FR Lewis & Clark             NT    1:51.60    4  
  3 Limon, Anthony            SR Whitworth                 NT    1:52.37    3  
  4 Brook, Jacob              JR Whitworth            1:54.85    1:54.36    2  
  5 Shepel, Ian A             FR Lewis & Clark             NT    1:56.42    1  
  6 Torres, Jonathan V        SR Lewis & Clark             NT    1:59.80  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kometani, Kassie          JR Lewis & Clark             NT     J25.19    9  
  2 Holmes, Jane              SR Whitworth                 NT     J26.10    4  
  3 Dressel, Elizabeth        SO Whitworth                 NT     J27.11    3  
  4 Brandt, Julia M           FR Lewis & Clark             NT     J27.59    2  
  5 Gonicman, Liora           SO Lewis & Clark             NT     J29.60    1  
  6 Knowlton, Courtlyn        SR Whitworth                 NT      31.44  
 -- Megna, Claire             JR Lewis & Clark             NT     X28.82  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lempert, Owen             SO Whitworth                 NT     J21.93    9  
  2 Gonzalez, George          JR Whitworth              23.00     J22.58    4  
  3 Schumann, Eben            JR Whitworth              22.21     J22.72    3  
  4 Witmer, William           SO Lewis & Clark             NT     J23.32    2  
  5 Raphael, Sam              SO Lewis & Clark             NT     J24.19    1  
  6 Gannon, Rowan             JR Lewis & Clark             NT      24.71  
 -- Smith, Sam M              FR Lewis & Clark             NT     X24.54  
 -- Beirne, Nathan            JR Lewis & Clark             NT     X26.66  
 -- Salinger, Ben J           FR Lewis & Clark             NT     X27.69  
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vagt, Molly               FR Whitworth                 NT    4:54.53    9  
  2 Khong, Erin B             FR Lewis & Clark             NT    5:01.97    4  
  3 Gibson, Marissa           SO Whitworth                 NT    5:03.93    3  
  4 Greene, Claire            SO Lewis & Clark             NT    5:07.61    2  
  5 Cox, Olivia               SO Whitworth                 NT    5:08.12    1  
 -- Brammer, Lucia M          SR Lewis & Clark             NT        DNF  
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grady, Ryan               FR Whitworth                 NT    4:18.87    9  
  2 McCollough, Jake          SR Whitworth            4:14.73    4:22.16    4  
  3 Brook, Jacob              JR Whitworth                 NT    4:34.61    3  
  4 Jackson, Matt             SO Lewis & Clark             NT    4:40.52    2  
  5 French, Miles H           SR Lewis & Clark             NT    4:43.76    1  
 -- Lebovic, Zachary S        FR Lewis & Clark             NT         DQ  
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duran, Sam                SO Lewis & Clark             NT    1:01.44    9  
  2 Vagt, Molly               FR Whitworth                 NT    1:03.02    4  
  3 Brammer, Lucia M          SR Lewis & Clark             NT    1:04.66    3  
  4 Chirayath, Margot C       FR Lewis & Clark             NT    1:05.69    2  
  5 Gibson, Marissa           SO Whitworth                 NT    1:06.08    1  
  6 Washburn, Megan           SO Whitworth                 NT    1:10.25  
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schumann, Eben            JR Whitworth                 NT      52.49    9  
  2 Monteleone, Kyle C        FR Lewis & Clark             NT      55.40    4  
  3 Melsheimer, Tyler         SO Whitworth                 NT      55.90    3  
  4 Todd, Tristan             SO Whitworth                 NT      56.78    2  
  5 Jackson, Matt             SO Lewis & Clark             NT      58.15    1  
  6 Bress, Matt               SO Lewis & Clark             NT    1:01.79  
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kometani, Kassie          JR Lewis & Clark             NT     J55.31    9  
  2 Holmes, Jane              SR Whitworth                 NT     J56.14    4  
  3 Greene, Claire            SO Lewis & Clark             NT     J58.85    3  
  4 Dressel, Elizabeth        SO Whitworth                 NT     J58.91    2  
  5 Raphael, Alex             SR Lewis & Clark             NT   J1:00.57    1  
 -- Anderson, Grace R         FR Lewis & Clark             NT   X1:01.58  
 -- Megna, Claire             JR Lewis & Clark             NT   X1:04.97  
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butcher, Andrew J         FR Lewis & Clark             NT     J50.93    9  
  2 Robinson, Keenan          SO Whitworth                 NT     J51.03    4  
  3 Rossmiller, Byron         SO Whitworth                 NT     J51.36    3  
  4 Butler, Jacob             SO Whitworth                 NT     J51.50    2  
  5 Witmer, William           SO Lewis & Clark             NT     J52.33    1  
  6 Raphael, Sam              SO Lewis & Clark             NT      54.57  
 -- Virgin, Ben               SO Lewis & Clark             NT     X58.25  
 -- Beirne, Nathan            JR Lewis & Clark             NT     X59.11  
 -- Salinger, Ben J           FR Lewis & Clark             NT   X1:08.34  
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galbraith, Hannah         SO Whitworth                 NT    1:00.56    9  
  2 Boles, Emma               SO Whitworth                 NT    1:05.69    4  
  3 Cox, Olivia               SO Whitworth                 NT    1:06.33    3  
  4 Brandt, Julia M           FR Lewis & Clark             NT    1:07.57    2  
  5 DePaepe, Anna             JR Lewis & Clark             NT    1:08.04    1  
  6 Gonicman, Liora           SO Lewis & Clark             NT    1:13.65  
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilber, Patrick           SR Whitworth              50.73      54.39    9  
  2 Rossmiller, Byron         SO Whitworth                 NT      55.97    4  
  3 Shepel, Ian A             FR Lewis & Clark             NT      58.30    3  
  4 Limon, Anthony            SR Whitworth                 NT      59.82    2  
  5 Bundenthal, Sam           JR Lewis & Clark             NT    1:04.26    1  
  6 Gannon, Rowan             JR Lewis & Clark             NT    1:12.71  
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vagt, Molly               FR Whitworth                 NT    5:26.99    9  
  2 Murray, Sabrina M         FR Lewis & Clark             NT    5:40.07    4  
  3 Kulikowski, Allison       FR Whitworth                 NT    5:47.85    3  
  4 James, Anna R             SR Lewis & Clark             NT    5:54.87    2  
  5 Skaggs, Emily             SO Lewis & Clark             NT    5:59.63    1  
  6 Knowlton, Courtlyn        SR Whitworth                 NT    6:49.91  
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCollough, Jake          SR Whitworth            4:48.83    4:57.37    9  
  2 Brook, Jacob              JR Whitworth                 NT    4:58.82    4  
  3 Monteleone, Kyle C        FR Lewis & Clark             NT    5:06.88    3  
  4 Bergh, August             JR Lewis & Clark             NT    5:10.29    2  
  5 Clark, Brandon A          FR Whitworth                 NT    5:24.28    1  
  6 Torres, Jonathan V        SR Lewis & Clark             NT    5:30.39  
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Siegler, Jamie            FR Whitworth                 NT    1:08.59    9  
  2 Holmes, Jane              SR Whitworth            1:09.14    1:11.02    4  
  3 Khong, Erin B             FR Lewis & Clark             NT    1:12.91    3  
  4 Raphael, Alex             SR Lewis & Clark             NT    1:15.92    2  
  5 Preski, Kasia F           FR Lewis & Clark             NT    1:16.29    1  
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 French, Miles H           SR Lewis & Clark             NT    1:02.61    9  
  2 James, Blake              JR Whitworth                 NT    1:03.42    4  
  3 Lee, Taylor               JR Whitworth                 NT    1:05.89    3  
  4 Lempert, Colin            SR Whitworth                 NT    1:06.46    2  
  5 Smith, Sam M              FR Lewis & Clark             NT    1:07.44    1  
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College  'A'                             NT    1:43.94   11  
     1) Greene, Claire SO               2) Duran, Sam SO                  
     3) Murray, Sabrina M FR            4) Kometani, Kassie JR            
  2 Whitworth University  'A'                         1:39.50    1:46.20    4  
     1) Galbraith, Hannah SO            2) Cox, Olivia SO                 
     3) Boles, Emma SO                  4) Siegler, Jamie FR              
  3 Lewis & Clark College  'B'                             NT    1:53.11    2  
     1) Anderson, Grace R FR            2) DePaepe, Anna JR               
     3) James, Anna R SR                4) Skaggs, Emily SO               
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth University  'B'                              NT    1:31.30   11  
     1) Grady, Ryan FR                  2) Robinson, Keenan SO            
     3) Davies, Jake FR                 4) Butler, Jacob SO               
  2 Whitworth University  'A'                         1:25.33    1:31.36    4  
     1) Lempert, Colin SR               2) Lempert, Owen SO               
     3) Gonzalez, George JR             4) Wilber, Patrick SR             
  3 Lewis & Clark College  'A'                             NT    1:31.74    2  
     1) Monteleone, Kyle C FR           2) Bergh, August JR               
     3) Witmer, William SO              4) Butcher, Andrew J FR           
  4 Whitworth University  'C'                              NT   x1:39.14  
     1) Limon, Anthony SR               2) McCollough, Jake SR            
     3) Lee, Taylor JR                  4) James, Blake JR                
  5 Lewis & Clark College  'B'                             NT    1:40.74  
     1) Lebovic, Zachary S FR           2) Bergamini, Jack V SR           
     3) Gannon, Rowan JR                4) Torres, Jonathan V SR          
  6 Lewis & Clark College  'C'                             NT   x1:46.74  
     1) Bundenthal, Sam JR              2) Virgin, Ben SO                 
     3) Beirne, Nathan JR               4) Bress, Matt SO                 
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Lewis & Clark College               108   2. Whitworth University                 97
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Whitworth University                149   2. Lewis & Clark College                56